Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Je opravdu známkování blbost?

25. 03. 2023 10:50:34
Celý svůj dosavadní život se věnuji vzdělávání. Když mi na trhu chyběla kvalitní vzdělávací literatura pro posun rozvoje mého hyperaktivního syna, začala jsem vzdělávací publikace psát a vydávat sama.
Do školství a vzdělávání jsem velký nadšenec, takže přirozeně sleduji každou novou snahu odborníků z tohoto oboru. Snad s vidinou, že tato už bude ta pravá, která pozvedne naše školství, a škola se konečně stane pro děti zajímavou a oblíbenou přípravou pro život.

Poslední takovou novinkou, kterou jsem zaznamenala, bylo, že odborníci chtějí končit s klasickým známkováním, alespoň v nižších ročnících. Nabízí se známky nahradit počtem zaškrtnutých čtverečků. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/znamky-skola-klasifikace-zaci.A230320_173940_domaci_bur

Ty čtverečky mě zvláště pobavily. Deformována roky zaměření své činnosti na sexuální výchovu jsem si hned vybavila menstruační kalendář. Budou jej snad děti povinně dostávat?

Obrázek pochází z knihy Martincová J. a spolupracovníci: Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví.

Ale teď vážně.

Nevím, jak vám, ale mně v pozici prvňáčka by ten velký „bič“ přes 10 řádků na vysvědčení vážně chyběl. A ten mohou mít na začátku opravdu všechny děti, vždycky totiž najdete oblast, kde to jde dítěti skvěle.

O čem se u rušení známek nejvíce diskutuje, je psychická neodolnost dnešních dětí. Jedna skupina tvrdí, že děti známky a jejich poměřování se spolužáky psychicky poznamenává na celý život. Což mimochodem nevím, jak by měl přechod na čtverečky vyřešit. Ty si snad poměřovat nebudou? :-) Druzí zase namítají, že už tak jsou dnešní děti „sněhovými vločkami“, které psychicky nic nevydrží, nejsou odolné, mají mnohem větší sklon k sebepoškozování v dospívání než předchozí generace, a tudíž budování psychické odolnosti od první třídy při známkování jim naopak prospěje.

Co za tím vidím já? Kdo mě již zná, ví o mém „out of box thinking“, nebude překvapen opět mým jiným úhlem pohledu.

Za snahou o odstranění známkování vidím zase další možnost s dětmi i rodiči komunikovat ze strany vzdělávacího systému co nejméně.

U známek se děti, či zástupně za ně rodiče, mohli doptávat, mohli s průběžnými výsledky něco dělat, chtít je vylepšit. Podle nového systému by jen dostali hodnocení, které, co si budeme nalhávat, může občas připomínat horoskop, který se dá svou formulací napasovat téměř na každého. Trochu mi to parafrázuje rčení, že „rodič a dítě se nažerou a učitel zůstane celý“, a hlavně nadměrně neobtěžován. Jak dotazy, tak snahou o rozporování hodnocení.

Co takhle zahrnout do hodnocení samotného žáka/žákyni?

Překvapuje mě, že ještě nikoho v dnešním kreativním a stále se měnícím světě nenapadlo dávat vysvědčení v průběhu celého půl roku dohromady přímo s žáky. Pro ně i pro rodiče by to mělo jenom samá pozitiva:

  1. Dítě by se naučilo komunikovat. Pokud tedy bude mít kvalitní vzor v kantorovi.
  2. Naučilo by se o sobě přemýšlet, získat pojem o svých silných stránkách i nedostatcích.
  3. Kantorem by bylo dítě vedeno, že právě ty silné stránky stojí za to rozvíjet, a hendikepy ladit tak, aby nebránily v rozvoji talentů. To je právě největší úskalí našeho školství. Poukazuje pouze na to, co dítěti nejde, ne na rozvíjení talentů. To, co mu nejde, chce biflovat, „lámat přes koleno“, drtit, apod. A právě to přináší dětem největší demotivaci z našeho školství.
  4. Dítě se naučí systematicky pracovat a hodnotit jednu svou oblast po druhé.
  5. Účast na hodnocení dítěti nesmírně zvýší sebevědomí. Vůbec pak nebude vnímat nějaké trojky, ale v hlavě mu zůstane to, v čem je perfektní a na co se jednou v životě zaměří. Také, že je normální něco „pustit“, aby mohlo být v něčem jiném naprosto skvělé, ne-li dokonalé.
  6. Dítě nebude mít problém si vybrat v dospívání správně tu svou vlastní cestu, která jej bude nejen živit, ale hlavně mu bude přinášet uspokojení.
  7. Rodič přijde k hotovému, nemusí do hodnocení více zasahovat.

Ale ani učitel nepřijde zkrátka. Bude mít najednou třídu plnou motivovaných dětí, které již od počátku budou pracovat na svém seberozvoji. I kantor se bude zdokonalovat v pozitivním přístupu, kdy se nebude „babrat“ v nedostatcích jednotlivých dětí, ale bude nadšen z jejich talentů. Ve třídě vybuduje úplně jinou atmosféru.

Není na čase změnit to historické dogma, že učitel je místní pán Bůh, který rozhoduje a hodnotí? Nyní pouze známky nahradí řádky textu, ale výsledek bude stále stejný. „Čím více řádků, tím více Adidas,“ chtělo by se říci.

Nechme konečně hodnocení kromě skutečného pána Boha na samotných dětech, zvýší jim to povědomí o svých schopnostech, sebevědomí, naopak ubude toho sebepoškozování v pubertě, budou mít jasný směr, naučí se pracovat se svým potenciálem.

Z čísel jedna až tři rozhodně nebudou trpět depresí, ani se vytahovat nad spolužáky, ale budou vědět, na co mají potenciál, kam dále svůj život směřovat. Nebudou se marně vrhat do něčeho, co jim nejde, ale rozvíjet své skutečné talenty, díky čemuž je ta škola bude bavit a budou ji brát jako opravdovou přípravu pro život.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana Martincová | sobota 25.3.2023 10:50 | karma článku: 35.89 | přečteno: 5132x

Další články blogera

Jana Martincová

Podobnost řízení epidemie a ADHD dítěte

Nevím, nakolik jste znalí problematiky ADHD, tedy dětské hyperaktivity. Pokud si myslíte, že je to takové to dítě, které se v dětství málo řezalo, tak bude lepší, když kliknete jinam.

7.12.2020 v 14:48 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 585 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Vondrák, Klaus mladší, Michailidu aneb stranická disciplína nade vše

Nejenom v hnutí ANO se trestá za neposlušnost vůči vedení partaje či za to, když někdo nejde s hlavním proudem.

10.6.2023 v 18:15 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 309 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Andrej Babiš už ani nemusí příliš lhát...

Vláda soustavně svým (ne)konáním nahrává opozici, ta se má čeho chytit a prvním mezi prvními je slovenský magnát. Situaci zachraňuje jen to, že pro větší část národa je expremiér nepřijatelný.

10.6.2023 v 13:56 | Karma článku: 31.68 | Přečteno: 1918 | Diskuse

Karel Trčálek

Vyprovokovaná válka na Ukrajině z hlediska krajní nouze

Z hlediska krajní nouze tím, že z Ukrajiny je zničená rozrušená země, je její obrana nesmyslná. Již kvůli zničení Kachovské přehrady na Dněpru by měly boje ustat. Pokračovat v bojích je naprosto nezodpovědné šílenství

9.6.2023 v 17:26 | Karma článku: 24.37 | Přečteno: 454 | Diskuse

Jan Lněnička

Válka z hlediska krajní nouze

Z hlediska krajní nouze tím, že z Ukrajiny je zničená rozrušená země, je její obrana nesmyslná. Již kvůli zničení Kachovské přehrady na Dněpru by měly boje ustat. Pokračoval v bojích je naprosto nezodpovědné šílenství.

9.6.2023 v 15:33 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 843 | Diskuse

Jan Jirků

Ach Romeo, Romeo! Proč jsi fašista?

"Ach Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo? Své jméno zapři,..." Stormfront: "lidé milují, co říkám, jen nemají rádi termín fašista."

9.6.2023 v 14:30 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2660

Popularizátorka medicíny, propagátorka rodinné sexuální výchovy a komplexní předškolní přípravy.

Nadšenkyně lékařského vzdělávání veřejnosti, komplexní péče o zdraví a anti-aging medicíny.

Díky péči o děti, zvláště ADHD syna, se vzdala kariéry, aby si našla novou. Nedostatek kvalitních informací v péči o dítě ji vedl k založení odborně garantovaného rodičovského portálu Babyonline.cz, vysoké nároky na všeobecné vzdělání k vydávání knížek v edici Pro chytré hlavičky, včetně předškolní přípravy a sexuální výchovy. Touha po komplexním přístupu v životě i medicíně přispěla ke spuštění portálu ZdravéOmlazení.cz, pro aktivní lidi, zvláště ženy 40+.

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...