Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč všichni rodiče chtějí své děti dát na gymply a VŠ?

Moje oblíbené téma. Dlouho leželo nezpracováno ve složce témata. Až včera to přišlo. Jeho aktuálnost. Čelila jsem dvěma takřka protichůdným tendencím rodičům.

Jedna maminka chtěla dítě ušetřit přílišnému tlaku, a i přesto, že se dostalo na prestižní gymnázium, poslat na méně náročný. Druhý případ se týká hudebně nadaného dítěte, které mně nikdy nepřišlo jako studijní typ, a zřejmě skončí na gymnáziu. Oběma přístupům rozumím. Ale nevím, jestli jim to děti odpustí. Resp. v tom prvním ano, protože rozumná maminka naznala, že bude skutečně nejlepší se o tom pobavit s dítětem. Druhou situaci podrobně neznám, tak nemohu v podstatě soudit, ale důležité je, že jejich souběh byl pro mě inspirací ke psaní.

Čtyřnásobný nárůst vysokoškoláků za posledních téměř 30 let

Schválně se podívejte, jak vypadá strmý nárůst studentů vysokých škol od revoluce do roku 2010. Právě v těchto 20 letech vzrostl 4x. Znamená to, že je inteligentních lidí o tolik více? Ani náhodou. Pouze klesají nároky. Před Listopadem odpovídalo procento vysokoškoláků skutečnému rozložení intelektu v populaci. Nepočítám s výjimkami, kdy inteligentní lidi nemohli studovat VŠ z politických důvodů. 100 000 vysokoškoláků při průměrném počtu pěti ročníků na VŠ odpovídá zhruba 20 000 studentů na každý ročník, což je 20 % populace. Ano, přesně toto procento na VŠ skutečně intelektuálně má.

Proč je tedy dnes na VŠ tolikrát více lidí?

Asi jsme bohatý stát, který na to má držet lidi, kteří na to nemají 1-8 let – nevím, jak to kdo dlouho studuje – na vysoké škole se všemi možnými benefity, které do 26 let máme. Asi jsme bohatý stát nechat se realizovat lidi na pedagogických pozicích nejrůznějších „potřebných“ oborů. 

Teď vážně. I mě by zajímalo, proč necháme děti lenivět v průměru 6 let někde, kde ví,  že jsou, aniž by obor v budoucnu dělali. Nemohu nevzpomenout jedné adeptky na pozici administrativních prací u nás po VŠ geologického zaměření: „Já na tu školu šla proto, že tam ten rok bylo volno. Ale už od prváku jsem věděla, že to nechci dělat.“ Na otázku, proč se hlásí k nám, mně naprosto bezelstně odpověděla: „Abych získala zkušenosti, protože všude je chtějí.“ Tak takové slečně jsme se my ostatní skládali na 6letou zahálku včetně každoročního tříměsíčního někdy 4měsíčního volna.

Dnešní VŠ by za nás neudělali ani maturitu

Vzpomínám si, že jednou jsem již byla tak zoufalá, že jsem jednu adeptku – studentku filozofické fakulty – učila pracovat s administrací projektů asi 10 hodin. Svou tehdy 14letou dceru jsem tutéž činnost pak následně naučila za 5 minut.

Stejně tak dcera mezi adeptkami dominovala v 16 letech, kdy nám pomáhala s rozesílkami. Poté, co jí to bylo ukázáno a vyzkoušela si to, další den již rozesílku provedla bez kontroly samostatně. Některé slečny z vysoké to nezvládly samostatně téměř ani za 3 měsíce. A to nemluvím o těch, které to raději vzdaly hned na začátku.

Když jsem viděla vysokoškolačky, které v dnešní době pracují s excelem pouze jako s textovým dokumentem, kdy tam např. čísla sčítají manuálně, nevěděla jsem, jestli to není nějaký pokus o vtip.

Jednou, když jsem opět viděla, že přizvaná slečna neodpovídá intelektuálním potřebám pro danou práci – a ty dle mého nejsou vysoké – jsem se tak zamyslela nad svými bývalými spolužáky z gymnázia a musela jsem naznat, že tak tupý u nás ve třídě rozhodně nikdo nebyl.

Jestliže se intelekt lidstva nezvyšuje, skoro se mně zdá, že je to naopak, je logické, že u toho boomu na vysokých školách roku 2010 by dobrých 30 % studentů nezvládlo naši maturitu v roce 1989.

Absolventi humanitních oborů bohužel soft skills neoplývají

Už nevím, od koho tato slova vzešla, ale byla reakcí na dehonestaci humanitních oborů veřejností. Bylo řečeno, tuším, něco ve smyslu, že absolventy humanitních oborů budeme potřebovat čím dál více, protože budou oplývat emoční inteligencí a dalšími soft skills, tolik potřebnými pro komunikaci ve stále více vztahově náročném světě. Jaká je realita? Nevím, jak to vidíte vy, ale absolventi těchto oborů, které jsem kdy poznala, byli většinou natolik radikální se svou jedinou pravdou, že si vůbec nedokážu představit, že oni by byli nositeli pokroku v domluvení se lidstva. Naopak z byznysu okopaní podnikatelé byli schopni komunikovat mnohem lépe, uznat a nechat se obohatit názorem jiných.

Vždyť studentů ubývá, ….ale jakých?

Možná se někteří z vás zaradovali, když viděli za posledních 10 let klesající křivku počtu vysokoškoláků. Ale důvod k radosti to bohužel není. Jednak to odráží populační křivku, čili to za nějakých 8 let zase začne stoupat, ale… Co je ovšem smutnější, tak ty vysoké školy opouštějí převážně ti šikovnější. Kteří začali již v průběhu střední školy, příp. na začátku vysoké podnikat a zjistili, že je ta VŠ nemá co nového naučit, jak rozvinout, že v praxi získají mnohem větší know-how.

Rodiče, proč chcete mít doma neuplatnitelné a demotivované vysokoškoláky?

Chápu, když jde dítě na VŠ, protože se skutečně o obor zajímá, ví, proč tam jde, chce se problematikou zabývat profesně. Ale proč jsou rodiče nadšeni z přijetí a možná i ukončení VŠ, kterou dělá dítě pouze pro formu, pro titul Mgr., to tedy nechápu. Každý člověk je úspěšný pouze v tom, co jej baví a pro co je zapálen. Dokáže díky tomu získat vnitřní motivaci překonávat překážky a jít v oboru dále. Když pošleme dítě se na 6 let motat v něčem, co ví, že je mu k ničemu, naprosto se nám v tom profesním životě ztratí. Rostou tak řady lidí, kteří si těch 8 hodin v zaměstnání pouze odsedí. Pokud tedy takové typy do nějakého zaměstnání budou chtít. Ale státní sektor asi takové stále bere. U toho jsem si vzpomněla na další perličku z pohovorů. Zcela vážně se o místo ucházela slečna z nějakého sociálního odboru městské části. Na dotaz: „Kdy tu práci chcete dělat?“ odpověděla: „V pracovní době.“ „A kde si tam na to najdete čas?“ stále jsem nechápala. Po odpovědi: „Jsem až polovinu času, někdy více nevyužitá,“ mně spadla čelist. Z tohoto pohledu nechápu, proč do té státní správy stále přibírají nové a nové lidi. Že by tam ti stávající měli už tolik vedlejšáků, že to nestíhají? Promiňte, za tento hloupý vtip se omlouvám, protože jsou jistě i ve státní správě ti, kteří patří mezi ty tažné, nikoliv chovné.

Zakázali byste Jágrovi hokej?

Opět si nemohu nevypůjčit můj oblíbený příklad maximalizace talentu do úspěchu, a to Jaromíra Jágra. Dovolili byste si jako rodič jej nepodporovat v hokeji, nebo mu jej zakázat a hnát jej na vysokou školu? Já ne. Ale spousta rodičů ano. Dokonce bych řekla podle počtu nadbytečných vysokoškoláků, že téměř polovina. Taková ta, co nikdy nepracovala pro radost, pro vlastní a celospolečenský smysl, ale protože něco člověk dělat musí. Stejný přístup pěstuje i u dětí. Zkrátka si ten pracovní život někde v teple odsedí.

Pozice, o kterých se nám dnes vůbec nezdá

Netušíte, jaký mám problém vyplnit kolonku povolání. Za lékaře se nepovažuji, jsem OSVČ, ale můj ošetřující lékař tam potřebuje něco, aby byla vidět zdravotní bezpečnost nebo nebezpečnost. Když řeknu, že se věnuji zdravotnickému vzdělávání veřejnosti, je to dlouhé, tak když jsem byla opět na toto tázána u lékaře, po chvíli uvažování se mně podařilo vymyslet: „Popularizátorka medicíny.“ Paní doktorka se zaradovala a se slovy: „To zní dobře,“ mou profesi zaznamenala do dokumentace. 

Nezdá se vám to? Tak si zvykejte. Takových a jim podobných profesí bude přibývat. Už to nebude o dělení na lékaře, faráře, učitele, ale každý si dle svých schopností vytvoří svůj vlastní obor. To bude jen dobře. Protože takový člověk bude profesně šťastný a vyrovnaný. A právě o to by nám u našich dětí mělo jít. Ne o nějaký papír se třemi nebo více písmenky před jménem s tečkou.

Autor: Jana Martincová | neděle 17.6.2018 20:29 | karma článku: 41,95 | přečteno: 6623x
  • Další články autora

Jana Martincová

Je opravdu známkování blbost?

Celý svůj dosavadní život se věnuji vzdělávání. Když mi na trhu chyběla kvalitní vzdělávací literatura pro posun rozvoje mého hyperaktivního syna, začala jsem vzdělávací publikace psát a vydávat sama.

25.3.2023 v 10:50 | Karma: 35,93 | Přečteno: 5151x | Diskuse| Politika

Jana Martincová

Podobnost řízení epidemie a ADHD dítěte

Nevím, nakolik jste znalí problematiky ADHD, tedy dětské hyperaktivity. Pokud si myslíte, že je to takové to dítě, které se v dětství málo řezalo, tak bude lepší, když kliknete jinam.

7.12.2020 v 14:48 | Karma: 16,42 | Přečteno: 623x | Diskuse| Politika

Jana Martincová

Kam povede nošení roušek na školních chodbách?

Možná k vyšší nemocnosti. I když mám lékařské vzdělání, nejsem epidemiolog, ani imunolog, ani infektolog, ani pneumolog, tedy profese, které se mohou k situaci asi nejfundovaněji vyjadřovat.

20.8.2020 v 12:06 | Karma: 25,32 | Přečteno: 919x | Diskuse| Společnost

Jana Martincová

Proč by nemohla paní Schillerová přiznat, že byla u kadeřníka?

Pokud byla paní Schillerová u kadeřníka, musela mu i zaplatit, ne? Nebo ministři to mají někde zdarma?

11.5.2020 v 14:27 | Karma: 41,92 | Přečteno: 11449x | Diskuse| Politika

Jana Martincová

Koronavirus:Po chemoterapii bychom již mohli začít s cílenou biologickou léčbou,co říkáte?

Na úvod musím znovu konstatovat, že si dosud vláda v čele se zdravotními experty počínala v této nepředložené situaci velmi dobře.

26.3.2020 v 10:07 | Karma: 13,20 | Přečteno: 523x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily šest lidí

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  9:08

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

  • Počet článků 25
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2683x
Popularizátorka medicíny, propagátorka rodinné sexuální výchovy a komplexní předškolní přípravy.

Nadšenkyně lékařského vzdělávání veřejnosti, komplexní péče o zdraví a anti-aging medicíny.

Díky péči o děti, zvláště ADHD syna, se vzdala kariéry, aby si našla novou. Nedostatek kvalitních informací v péči o dítě ji vedl k založení odborně garantovaného rodičovského portálu Babyonline.cz, vysoké nároky na všeobecné vzdělání k vydávání knížek v edici Pro chytré hlavičky, včetně předškolní přípravy a sexuální výchovy. Touha po komplexním přístupu v životě i medicíně přispěla ke spuštění portálu ZdravéOmlazení.cz, pro aktivní lidi, zvláště ženy 40+.

Seznam rubrik